Failų pateikimas
Kaip atsiųsti didelius failus skirtus spaudai?
Norėdami atsiųsti daug vietos užimančius spaudos failus, rekomenduojame naudotis nemokama internetine talpykla www.wetransfer.com arba analogiškomis talpyklomis. Ypač didelius failus, galima talpinti privačiame spaustuvės serveryje. Dėl laikino priėjimo suteikimo prie privataus serverio prašome susisiekti su spaustuvės pardavimų vadybininkais.
Spaustuvė
Kaip mus rasti?
Mes esame įsikūrę Kaune, Panemunėje, adresu Vaidoto g. 106. Lengviausia mus nuo Kauno miesto centro rasti taip: važiuoti iki Panemunės per Panemunės tiltą, privažiavus Tilto g. ir Vaidoto g. šviesoforu reguliuojamą sankryžą pasukti į kairę pusę (į Vaidoto g.). Tuomet, pavažiavus apie 100 metrų, kairėje matysite raudonų plytų mūrinę tvorą su GREEN PRINTS žalia iškaba ir atvirais vartais, pro kuriuos įvažiavę rasite mus.
Kokie galimi apmokėjimo būdai (rekvizitai)?
Yra du apmokėjimo būdai:
- pavedimu – gavę išankstinę sąskaitą, apmokate joje nurodytą sumą. Rekvizitai mokėjimui:
UAB „Green prints“ , įmonės kodas 302531141, a/s LT557290000013467774, AB „Citadele“ bankas, banko kodas 72900. - atvykę į ofisą grynais pinigais.
Pristatymas, atsiėmimas ir terminai
Ar pristatote produkciją į kitus Lietuvos miestus?
Produkciją pristatome visoje Lietuvoje per siuntų tarnybą Venipak. Siuntos pristatomos per vieną darbo dieną po išsiuntimo. Pristatymo kaina priklauso nuo siuntos svorio.
Ar pristatote produkciją į užsienio šalis?
Produkciją, esant pageidavimui, galime pristatyti į užsienio šalis, kaina – sutartinė.
Kur ir kada galima atsiimti pagamintą produkciją patiems?
Produkciją galite atsiimti mūsų ofise, adresu: Vaidoto g. 106, Kaunas darbo dienomis 8:00-17:00 val.
Kada pradedama užsakyto gaminio gamyba?
Gamyba pradedama apmokėjus išankstinę sąskaitą bei pasitvirtinus/gavus maketus. Niekada nepradedame užsakytos produkcijos gamybos, kol klientas nepatvirtina kainos ar maketo.
Spaudos ir gamybinės technologijos
Kas yra ofsetinė ir skaitmeninė spauda?
Ofsetinė spauda yra vienas populiariausių spaudos būdų. Šį spaudos būdą verta rinktis, kai užsakomi dideli spaudos tiražai, kadangi didžiąją kainos dalį sudaro spaudos formų ir spaudos mašinos paruošimas.
Ofsetinė spauda pasižymi itin aukšta kokybe, ilgaamžiškumu, tiksliu vaizdų ir detalių atkartojimu, be to, šis būdas spausdinant leidžia išgauti daug daugiau spalvų, nei spausdinant skaitmeniniu būdu. Ofsetiniam spausdinimui galima naudoti Pantone spalvų paletę, kurios dėka išgaunamos tikslios Jūsų norimos spalvos.
Šis spausdinimo būdas, lyginant su skaitmeniniu, išsiskiria ir tuo, kad jam yra tinkamas daug platesnis popieriaus pasirinkimas.
Skaitmeninis spausdinimas pasižymi tuo, kad spaudos failas yra tiesiai iš kompiuterio persiunčiamas į spaudos mašiną, todėl spausdinant šiuo būdu nereikalingas spaudos formų paruošimas ir parengiamieji darbai spaudos aparatui. Dėl šių priežasčių, skaitmeninę spaudą verta rinktis, kai spaudos gaminių tiražas yra mažas ir, kai reikalingas ypač greitas gamybos terminas. Skaitmeninė spauda yra spausdinama pagal CMYK spalvų sistemą, maksimalus lapo plotas – 320×450 cm, storiausias tinkamas popierius – 350 gsm.
Kada rinktis šilkografija?
Jei norima spaudos ant tamsaus popieriaus. Nei spausdinant skaitmeniniu, nei ofsetiniu spaudos būdu nėra įmanoma atspausdinti šviesaus teksto ant tamsaus popieriaus.
Jei norima išgauti aukso ar sidabro spalvas.
Jei norima didesnio prabangos pojūčio – šilkografinė spauda turi „lengvą“ iškilumą, tai pat yra ilgaamžiška.
Kas yra UV lakas?
Tai lakas, kuris naudojamas norint išryškinti atskiras gaminio maketo detales. Ypač efektingai atrodo ant matinio paviršiaus uždėtos blizgaus UV lako detalės.
Kodėl reikalinga kirtimo forma dėžutėms ir maišeliams?
Gaminant maišelius ar dėžutes neužtenka jų atspausdinti. Norint išgauti tam tikras išklotinės formas ar linijas, per kurias gaminys bus lankstomas į galutinį formatą, spaudos lapai yra dedami į kirtimo cilindrą, į kurį įdėjus tam tikrų išmatavimų kirtimo formą, iškertamas galutinis gaminys.
Kodėl spauda su foniniu dengimu kainuoja brangiau?
Spauda su foniniu dengimu yra brangesnė, nes tolygią spalvą išgauti užtrunka daug ilgiau: sunaudojama daugiau popieriaus pritaisymui, daugiau dažų, ilgiau trunka spaudos mašinos paruošimas.
Kas yra kaširavimas?
Kaširavimas naudojamas knygų kietu viršeliu įrišimui – storas kartonas yra apklijuojamas plonesniu laminuotu popieriumi su spauda.
Kiti klausimai
Kas yra ISBN, ISSN ir kas juos išduoda?
Tarptautinis standartinis knygos numeris (ISBN) yra unikalus knygos identifikatorius, naudojamas pasaulyje nuo 1970 m. ISBN sudaro 13 skaitmenų kodas, susidedantis iš 5 elementų, atskirtų brūkšneliais.
ISSN yra unikalus tarptautinis standartinis serialinio leidinio numeris, sukurtas Tarptautinės standartizacijos organizacijos (ISO) 1971 m. ISSN sudaro aštuoni arabiški skaitmenys nuo 0 iki 9, išskyrus paskutinįjį skaitmenį, kuris gali būti keičiamas didžiąja raide X.
Lietuvoje ISBN, ISMN ir brūkšninius kodus išduoda ISBN ir ISMN Lietuvos agentūra (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka).
Išsamesnę informaciją apie ISBN ir ISSN galite rasti paspaudę čia, o užsiregistruoti jų išdavimui galite paspaudę čia.
Kas yra UDK ir kas jį išduoda?
Universali dešimtainė klasifikacija (UDK) – tai tarptautinė, sisteminė, visas žinių sritis aprėpianti bibliotekinė – bibliografinė klasifikacija. UDK indeksais reiškiama leidinyje nagrinėjama tema ir kartu suteikiama galimybė surasti visus tam tikros tematikos dokumentus.
Lietuvišką UDK redaguoja, parengia ir leidžia Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.
Gaminių formatai
Kokie yra C4, C5, C65, C6 vokų formatų išmatavimai?
C4 – 229 x 324 mm
C5 – 162 x 229 mm
C65 – 114 x 229 mm
C6 – 114 × 162 mm
Kokie yra E4, E5 ir E65 vokų su langeliu formatų išmatavimai?
E4 – 220 x 312 mm
E5 – 156 x 220 mm
E65 – 110 x 220 mm
Kokie yra A0, A1, A2, A3, A4, A5, A6 lapų formatų išmatavimai?
A0 – 841 x 1189 mm
A1 – 594 x 841 mm
A2 – 420 x 594 mm
A3 – 297 x 420 mm
A4 – 210 x 297 mm
A5 – 148 x 210 mm
A6 – 105 x 148 mm
Kokie yra B0, B1, B2, B3, B4, B5, B6 lapų formatų išmatavimai?
B0 – 1000 x 1414 mm
B1 – 707 x 1000 mm
B2 – 500 x 707 mm
B3 – 353 x 500 mm
B4 – 250 x 353 mm
B5 – 176 x 250 mm
B6 – 125 x 176 mm
Spalvingumas
Kas yra CMYK?
CMYK – tai standartinė spalvų koduotė naudojama skaitmeninėje ir ofsetinėje spaudoje. Spaudoje tarpusavyje maišant žydrą (C – Cyan), purpurinę (M – Magenta), geltoną (Y – Yellow) ir juodą (K – Black) spalvas išgaunamos visos norimos likusios spalvos.
Kas yra PANTONE?
Pantone – sistematizuota spalvinė sistema (PMS – Pantone Matching System). PANTONE sistema naudojama ofsetinėje spaudoje, šilkografijoje. Kiekviena PANTONE spalva turi savo atskirą numerį, kurį galima išsirinkti iš spaustuvėje turimų naujausių PANTONE spalvų palečių.
Kadangi ta pati spalva gali keistis ant skirtingų popieriaus tipų – išskiriamos dvi PANTONE spalvų paletės: C ir U. C (Coated) paletė yra skirta kreiduotam popieriui, o U (Uncoated) – ofsetiniam.
Kas yra RGB?
RGB – spalvų maišymo sistema, kurioje naudojamos trys, žmogaus akių receptorius atitinkančios spalvos: raudona (Red), žalia (Green) ir Mėlyna (Blue). Ši sistema yra skirta spalvų atvaizdavimui internete, ekranuose bei kitose skaitmeninėse priemonėse, todėl spaudai ji nėra tinkama.
Kas yra 1+0, 4+0, 4+4 ir t.t.?
Šiais žymenimis yra nurodomas spalvų skaičius gaminio makete – pirmasis skaitmuo nurodo spalvų skaičių vienoje lapo pusėje (vienpusė spauda), antrasis – kitoje pusėje (dvipusė spauda). Maketas paruoštas CMYK spalvų koduotėje visada bus žymimas 4+0 (vienpusė spauda) arba 4+4 (dvipusė spauda). Nespalvota spauda žymima kaip 1+0 (vienpusė spauda) arba 1+1 (dvipusė spauda). Papildomi elementai kaip UV lakas ar metalizuoti PANTONE dažai (auksas, sidabras) žymimi kaip papildomi spalvų vienetai (pvz.: vienpusė CMYK spauda su UV laku bus žymima kaip 5+0).
Maketai ir dizainas
Kas yra maketavimas ir dizainas?
Dizainas – įvairių grafinių priemonių (logotipų, piktogramų, afišų, reklaminių plakatų, įmonės vaizdinio stiliaus, prekių pakuočių, bukletų ir kt.) dizainerio sukurtas kūrybinis grafinis apipavidalinimas, panaudojant įvairias fotografijas, iliustracijas, piešinius, grafinius elementus, tekstus ir kt.
Maketavimas – užsakovo atsiųstos medžiagos (fotografijų, iliustracijų, teksto ir kt.) išdėstymas specialiomis maketavimui skirtomis kompiuterinėmis programomis pagal naują arba pateiktą turimą stilių. Į maketavimą yra įtraukiamas ir maketo paruošimas spaudai.
Kas yra vektorinė grafika?
Vektorinė grafika – tai tokia grafika, kurioje didinant vaizdą yra neprarandama kokybė, užima nedaug vietos ir yra lengvai redaguojama – keičiamos spalvos, dydžiai, kiti elementai. Populiariausios vektorinės grafikos programos yra Adobe Illustrator ir CorelDraw. Spaustuvėje naudojami vektorinės grafikos failų formatai – .ai, .eps, .cdr.
Kaip spaustuvei atiduoti paruoštą maketą?
Maketus ir visą kitą medžiagą, kurios gali prireikti galite atsiųsti vadybininkams elektroniniu paštu (iki 15 MB), atvežti tiesiai į spaustuvę USB laikmenoje arba įkelti į internetinę talpyklą www.wetransfer.com arba kitą analogišką. Informaciją kaip pateikti daug vietos užimančius spaudos failus, galite rasti taip: D.U.K. -> FAILŲ PATEIKIMAS
Kas yra užlaidos ir kokios jos turi būti?
Užlaidos – tai atstumas nuo pjovimo linijos iki spaudos pabaigos. Tai dalis, kuri bus nupjaunama galutinių pospaudiminių procesų metu. Šioje zonoje neturėtų būti svarbių maketui elementų – tekstų, kontaktinės informacijos, žmonių veidų ir kt.
Gaminiui privaloma uždėti ne mažiau kaip 2 mm užlaidas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad arčiau kaip 3 mm iki pjovimo linijos nebūtų jokių svarbių elementų – tekstų, logotipų, žmonių veidų ir kt.
Kokią rezoliuciją naudoti kuriant leidinio maketą?
Kuomet Jūsų leidinio maketas yra ruošiamas 1:1 masteliu, jo rezoliucija norint išgauti aukščiausią kokybę turėtų būti 300 DPI (galioja skaitmeninei ir ofsetinei spaudai).
Ar priimate klientų sumaketuotus leidinius?
Taip, visada galite atsiųsti savo paruoštą maketą. Mes jį patikrinsime ir Jus informuosime, ar jis yra tinkamas spaudai.
Kokie yra Jūsų spaustuvės reikalavimai pateikiamiems maketams?
Pagrindiniai penki kriterijai – maketas pateikiamas .PDF formatu, teisingi ir tikslūs išmatavimai, CMYK/ PANTONE/Grayscale spalvos, 300 DPI ir 2 mm užlaidos. Dėl įvairaus pobūdžio teikiamų paslaugų, skirtingiems gaminiams taikomi specifiniai reikalavimai. Dėl individualių reikalavimų konkrečiam gaminiui (kalendoriai, reklaminės dėžutės ir kt.) prašome susisiekti su spaustuvės pardavimų vadybininkais.
Kaip reikia paversti tekstus į kreives?
Visus maketuose esamus tekstus visada rekomenduojame paversti į kreives (Curves/Outlines). Taip tekstai tampa neaktyviais ir dingsta grėsmė, jog failo paruošimo spaudai metu gali pradingti ar nušokti koks nors teksto elementas. Jeigu .PDF failą pateikiate su nepaverstais tekstais į kreives, tuomet naudojama šriftai būtinai turi būti įterpti į failą (Embedded).
Ruošiant maketą CorelDraw programa tekstus paversti į kreives galima: pažymėjimus teksto elementus paspausti CTRL+Q kombinacija klaviatūroje arba meniu juostoje Arrange -> Convert to Curves.
Ruošiant maketą Adobe Illustrator programa tekstus paversti į kreives galima: pažymėjus teksto elementus paspausti SHIFT+CTRL+O kombinaciją klaviatūroje arba meniu juostoje Type -> Create Outlines.
Kodėl katalogų ir knygų puslapių skaičius turi dalintis iš 4?
Knygas, katalogus segant kabėmis arba įrišant, siuvant ir klijuojant, puslapiai išdėliojami spaudos lankais po 4 puslapius į vieną lanką ir tuomet jie yra lenkiami pusiau. Jei lapų skaičius nesidalina iš 4, tuomet susegti arba susiūti vieno lanko nesigaus.
Pvz ., jei kataloge 26 A5 puslapiai, tai gaunasi 6 pilni A4 lankai, kurie lenkiasi per pusę ir vienas A5 lapas, kurio nebesigauna sulenkti ir susegti kabėmis, jie lieka nesusegti.
Jei puslapių skaičius nesidalina iš 4, šią problemą klientams siūlome spręsti įterpiant po tuščią puslapį leidinio gale ar pradžioje.